Exiles Forum

Lisburn, Co. Antrim, Northern Ireland



Dromore Parish Priest to retire after 16 years service

The Very Rev Patrick Conway

The Very Rev
Patrick G. Conway

The Very Rev Patrick G Conway, PP, will retire at the end of August 2006 after 16 years loyal service to the Parish of Dromore.  Fr Conway was appointed Parish Priest of Dromore on 15th August 1990 in succession to Fr. Jordan.  On Sunday 4th June 2006 he celebrated the 50th anniversary of his Ordination to the Priesthood.  A native of Killeavy, Co. Armagh, he was educated at St. Colman's College, Newry and at St. Kieran’s College, Kilkenny.  He was ordained on 3rd June 1956 and went to work in Scotland, in the archdiocese of St Andrew’s, Edinburgh.  Fr. Conway was appointed to Newry in 1962, Magheralin 1963-1966, Gilford 1966-1975, Moyraverty 1975-1980, Clonduff 1980-1982, Ballela 1982-1983 and Seagoe 1983-1990. During his time in Dromore, Fr. Conway has undertaken a major renovation and the reordering of the sanctuary of St. Colman’s Church.  It was rededicated in November 1993.  He was also responsible for the construction of All Saint’s Church, Ballela, opened on Sunday 8th May 1994.

Fr Conway’s successor, Fr Patrick J Murray, will be installed at St Colman’s, Dromore, on Sunday 27th August at 11.00am.  Fr. Murray became Parish Priest of Aghaderg on 16th August 2003.  The two churches in Aghaderg parish are St. Patrick’s, Loughbrickland and St Mary’s, Lisnagade.  A native of Clonduff Parish, Fr. Murray was educated at the Abbey Christian Brothers’ School in Newry and at Maynooth.  He was ordained by Bishop Brooks on 14th June 1981.  Fr. Murray has served as curate in Moyraverty (1981-1990), Kilbroney (1990-1995) and Tullylish (1995-2003).;